Elektromobilita na Slovensku: Kam sme sa za posledné roky posunuli?

Elektromobilita na Slovensku: Kam sme sa za posledné roky posunuli?

Možno sa to nezdá, no počet elektromobilov na slovenských cestách rastie každým dňom. Napriek tomu sa však nevyrovnáme niektorým iným európskym krajinám. Kam sme sa posunuli a kam smerujeme?

Zdroj: Unsplash.com

Elektromobily, elektrické bicykle, elektrokolobežky. Trend elektrického pohonu je jasne vidieť naprieč celým dopravným spektrom. No elektromobily, aj keď predaj áut s týmto pohonom stúpa, stále sme na chvoste európskeho rebríčka. Sme však na dobrej ceste.

Automobilky prechádzajú na výrobu elektromobilov

Slovensko patrí ku krajinám s históriou automobilovej výroby. Patríme dokonca na 3. miesto v počte vyrobených áut s elektrickým pohonom – elektromobilov sa u nás vyrobí zhruba 75 tisíc ročne. No čoskoro môžeme doplatiť na nízke investície do elektromobility. A tu prichádzajú na rad eurofondy. V nasledujúcom programovom období máme k dispozícii 12,8 miliárd eur, ktoré je možné investovať do podpory vývoja a inovácií v automobilovom priemysle.

Kúpte si elektromobil, dostanete dotácie

Dotácie na elektromobil sú jedným z lákadiel, ktoré ľudí privedú ku kúpe elektrického auta. K 1. augustu 2022 bolo z dotácií vyplatených celkom 5 234 000 eur a 21 žiadateľov na vyplatenie ešte čaká. S podporou elektromobility na Slovensku počíta Plán obnovy. Podľa neho chce Ministerstvo hospodárstva do roku 2026vybudovať až 6 100 nových nabíjacích bodov, čo uľahčí cestovanie a možnosti nabíjania elektromobilov. Navyše sú v príprave aj ďalšie 3 výzvy, z ktorých prvú ministerstvo vyhlási už v septembri 2022.

Rastie trh s ojazdenými elektromobilmi

Vďaka zvyšovaniu popularity elektromobilov sa zvyšuje aj trh s tými ojazdenými. Nové elektromobily môžu byť pre mnohých veľmi vysoké a tak aj ten, čo by chcel pomôcť životnému prostrediu a vymeniť svoj starý automobil so spaľovacím motorom za elektrický pohon, svoju kúpu rýchlo prehodnotí. Je preto veľmi vítané, že na trhu sú aj možnosti nájsť elektroautá za lacnejší peniaz. Trend zvyšujúceho sa počtu ojazdených elektroáut a hybridov na trhu v posledných mesiacoch podporujú tiež vysoké ceny pohonných hmôt a tiež výrazne rozšírená ponuka nových elektrických áut. Práve to s oneskorením prenáša aj do trhu s ojazdenými autami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *