Elektromobilita na Slovensku

Elektromobilita na Slovensku

Elektromobilita je na celom svete veľkou témou. Je tomu tak z rôznych dôvodov – či už v rámci klimatickej krízy alebo rozvoja technológií. Ide o jednu z tém, ktorá sa často diskutuje nielen medzi laikmi, ale aj v rámci odbornej verejnosti. Ako je na tom Slovensko čo sa týka oblasti elektromobility?

Slovensko a elektromobily

Rok 2021 sa považuje za zlomový rok v rámci celej EÚ v rámci investícií do rozvoja elektromobility. Tento trh predstavujú predovšetkým čisto elektrické vozidlá, no popularite sa tešia aj hybridy. Podľa údajov ACEA v roku 2021 predstavovalo 18% vozidiel na elektrický pohon zo všetkých predajov. Z toho registrovaných bolo len 3% vo forme batériových a hybridných vozidiel. Môžeme teda dedukovať, že v predajnej sfére elektrických áut dochádza k zvyšovaniu záujmu, no dopyt stále nie je dostačujúci.

Prognózy pre rozvoj elektromobility na Slovensku, ale tiež aj v rámci celej Európskej únie sú tiež rôzne. Dôležité je ale poznamenať, že Slovensko tému elektromobility začína dostávať do povedomia občanov a podniká kroky pre pohodlné užívanie elektromobilov na cestách. Napríklad podľa SEVA sme začiatkom roku 2022 prekročili hranicu 1020 nabíjacích bodov na 430 lokalitách. Nabíjanie je jednou z najdôležitejších súčasti využívania elektromobilov a tak táto skutočnosť môže výrazne ovplyvniť záujem o elektrické vozidlá.

nabíjacia stanica

V súvislosti s týmto by sme tiež mali upozorniť verejnosť aj na zaradenie rozvoja nabíjacej infraštruktúry do Plánu obnovy. Až takmer 46 miliónov je takýmto spôsobom vyhradených na vybudovanie stabilnej nabíjacej infraštruktúry na dlhé aj krátke trasy. Z týchto peňazí sa tak môže vytvoriť až 228 DC ultrarýchlych nabíjacích staníc na diaľniciach, 500 rýchlych DC nabíjacích staníc pre mestá a firmy a 2600 AC nabíjacích staníc.

Dotácie na elektromobily

V súvislosti s podporou elektromobility je tiež podstatné spomenúť, že vláda poskytuje pre bežných používateľov dotáciu na kúpu elektromobilov. Táto dotácia umožňuje zaplatiť časť ceny z elektromobilu, vďaka čomu vstupná investícia nie je tak vysoká. Dotácie majú podporiť záujem o elektromobily a tiež sprostredkovať konkurencieschopnosť týchto vozidiel na trhu, kým sa nepodarí znížiť ich nákupnú cenu. Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si viac o dotáciách na elektromobily.

Elektromobilita predstavuje budúcnosť v oblasti zelenšieho transportu pre ľudí po celom svete. Okrem znižovania predajnej ceny môže aj vláda (napríklad formou dotácií) finančne stimulovať trh a tým zabezpečiť väčší dopyt po tomto type vozidiel. Budúcnosť elektromobilov je v súčasnosti nejasná, no podpora z jednotlivých sektorov smeruje k vývinu stále nových technológií, ktoré sa postupne môžu stať mainstreamom na bežné používanie. Aj v tom potom môže tkvieť udržateľnosť a zelenšie alternatívy pre našu budúcnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *