Dotácie na elektromobil 2022

Dotácie na elektromobil 2022

Dotácie predstavujú pomoc pri financovaní rôznych projektov produktov, či služieb. Často sa týkajú ľudí, ktorí sa nachádzajú v núdzi, ale rovnako môžu dotácie ovplyvňovať aj trh – tým, že podporujú určité druhy produktov a tak aj ich konkurencieschopnosť. V poslednom období sa takéto štátne dotácie vo veľkom začali uplatňovať aj na produkty, ktoré znižujú ekologickú stopu a funguje na environmentálne priaznivejšom princípe. Medzi takéto patria napríklad dotácie na solárne panely, či elektromobily. Ako to funguje?

Ako fungujú dotácie na elektromobil?

elektromobil

Dotácie na elektromobil na Slovensku fungujú vo forme jednorazovej finančnej pomoci pri financovaní kúpy nového vozidla. Elektromobily sa v súčasnosti považujú za environmentálne vhodnú voľbu a preto štát (konkrétne ministerstvo hospodárstva) podporuje ich financovanie. Dotácie sa už vyskytli aj v minulosti – napríklad v roku 2016 a 2019, kedy sa poskytnutý finančný balík minul za rekordné 3 minúty a 41 sekúnd. V roku 2016 pritom dotácia predstavovala 5000€ na elektromobil a 3000€ na plug-in hybrid. V roku 2019 už bola táto čiastka 8000€ na elektromobil a 5000€ na plug-in hybrid.

November roku 2019 bol začiatkom kedy Ministerstvo hospodárstva SR spustilo projekt: „Chceme elektromobil“. Prostredníctvom neho je možné žiadať o dotáciu na elektromobil, prípadne plug-in hybrid. Cieľom tohto projektu je ekologizácia slovenskej dopravnej siete. Dotácia na elektromobil v roku 2019 sa dala získať prostredníctvom registrácie na stránke. Následne ste obdržali potvrdzovací email a boli ste zaradení do poradovníka. Tento projekt sprevádzalo množstvo technických ťažkostí a rovnako aj nespokojnosť občanov s neférovými podmienkami.

Dotácia na elektromobil 2022

nabíjacia stanica

Aj kvôli predchádzajúcim ťažkostiam sa veľa sa očakáva od spustenia nového projektu dotácií na rok 2022. Podľa vyhlásenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka systém dotácií podľahne pozitívnym zmenám a navyše už budú dotácie dostupné aj na značky Škoda a Dacia. Čo sa týka výšky dotácie, tá sa rozdeľuje predovšetkým na elektromobily a plug-in hybridy. Doteraz bolo na elektromobily kategórie M1 a N1 možno získať dotáciu 8000€. Dotácia na hybrid 2022 kategórie M1 a N1 bude spravidla nižšia ako pri elektromobiloch, v minulosti činila 5000€. Podľa slov Richarda Sulíka môžeme očakávať nižšiu podporu na jedno auto, no dostane sa viacerým žiadateľom po splnení požadovaných podmienok.

Medzi výhody nového systému dotácií by malo patriť, to že systém bude dostupnejší pre širokú verejnosť. To prakticky znamená, že získanie nebude len pre tých najrýchlejších a nebude závisieť od úrovne pripojenia. Tým sa samotný finančný balík môže dostať k širšiemu spektru záujemcov. Rovnako by malo byť v záujme štátu, aby zabezpečil, že autá nakupované s takouto dotáciou nebudú slúžiť na ďalší predaj a zhodnocovanie.

2 Replies to “Dotácie na elektromobil 2022”

 1. Kúpil som si hybrid ešte v minulom roku (august 2021). Zaujímal som sa o dotáciu, ale nikde som sa nevedel dopracovať ku relevantnej informácii. Môžem požiadať o dotáciu ešte v tomto roku 2022 ?
  Akým spôsobom sa dozviem že je spustená dotácia ? Očakávam skorú reakciu !!!

  1. Dobrý deň Stanislav,
   v prvom rade by som chcel upresniť, sme iba webový portál. Nemáme nič spoločné s ministerstvom alebo inou štátnou organizáciou.
   Aktuálne sa o dotáciu požiadať nedá, o vyhlásení ďalšieho kola dotácií sa dozviete z Ministerstva hospodárstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *