Autá na vodík

Autá na vodík

Autá na vodík, rovnako ako elektromobily v súčasnosti predstavujú inovačnú formu jazdenia. Vďaka svojim vlastnostiam majú totiž menší vplyv na životné prostredie, čím podporujú zelené opatrenia. Environmentálny dopad jazdy autom sa v posledných rokoch začal riešiť omnoho viac ako v minulosti, obzvlášť preto, že autá sú už takmer nevyhnutnosťou v dnešnej rýchlej dobe. Ako fungujú autá na vodík, v akej cene sa predávajú a aké sú ich výhody a nevýhody?

Autá na vodík: základná charakteristika

Vodíkové autá môžeme inak nazývať aj automobily s palivovými článkami. Vodíkové vozidlo je rovnako ako elektromobil poháňané elektromotorom, pričom využíva vodíkový pohon. Elektrická energia na pohon pritom vzniká v palivových článkoch prostredníctvom chemickej reakcie. Ich pozitívny vplyv na životné prostredie vychádza napríklad z toho, že do atmosféry neuvoľňujú škodlivé plyny, ale vodnú paru, čo je aj základnou zložkou atmosféry.

auto na vodík
zdroj: https://www.toyota.sk/world-of-toyota/news/new-toyota-mirai

Ako funguje auto na vodík?

Auto na vodík využíva vodíkový pohon. Fungovanie prebieha prostredníctvom viacerých krokov. Najprv sa vodík uskladnený v nádrži zmieša so vzduchom a je pumpovaný do palivového článku. Vnútri palivového článku sa z tejto kombinácie plynov vytvorí chemická reakcia, ktorá extrahuje elektróny z hydrogénu.

Zvyšné vodíkové protóny sa pohybujú cez bunku a spájajú sa s kyslíkom zo vzduchu a vytvárajú vodu – uvoľňovanú vo forme vodnej pary. Medzitým elektróny vytvárajú elektrinu, ktorá nabíja malú akumulátorovú batériu používanú na napájanie elektrického hnacieho ústrojenstva. Konečnými produktmi takejto spôsoby prepravy sú teda elektrina, voda a teplo – medzi exhalované častice patrí vodná para a teplý vzduch.

Čo sa týka tankovania vodíkových vozidiel, tankujú sa rovnako ako benzínové alebo naftové vozidlá. Vodíková nádrž disponuje čerpadlom s dýzou, ktorá sa pripevňuje na auto. Po vytvorení tesnenia začne plynný vodík plniť nádrž v aute. Novodobé vodíkové stanice dokážu naplniť nádrž vodíkového automobilu spoľahlivo za 5 minút. Takéto čerpacie stanice sú pritom často súčasťou klasických čerpacích staníc pre bežné vozidlá.

Auto na vodík cena

Cena auta na vodík je pomerne vysoká. Samotná výška ceny sa vždy odvíja predovšetkým od výrobných nákladov. Pri výrobe vodíkových áut je ale samotný proces výroby pomerne náročný čo sa týka finančnej stránky. To sa potom odzrkadľuje aj na vyššej kúpnej cene takéhoto automobilu napríklad aj oproti klasickému elektromobilu. To týmto vozidlám veľmi nepridáva na popularite spolu s malou sieťou vodíkových čerpacích staníc.

Autá na vodík: výhody a nevýhody

Medzi výhody áut na vodík patrí napríklad rýchlosť tankovania. Oproti elektromobilom je tankovanie omnoho rýchlejšie a môžete tak bez problémov pokračovať v ceste v priebehu pár minút. Samozrejme sa za výhodu považuje aj minimálny vplyv na životné prostredie, čo sa týka emisií.

Vodík patrí medzi palivá, ktoré sú prirodzene dostupné a obnoviteľné, vďaka čomu nie je potrebné využívať komplikované rafinérie. Vodíkové vozidlá patria taktiež medzi tiché automobily, keďže nemajú spaľovací motor. Na druhej strane sa však vodík získava z prostredia komplikovaným procesom – elektrolýzou z vody. Samotný tento proces je pomerne finančne náročný, keďže si vyžaduje využitie niektorých špeciálnych kovov.

Nevýhoda a aj nižšia popularita týchto áut vychádza predovšetkým z vyššej ceny. Ako sme už spomenuli, celý proces je pomerne finančne náročný. Čo sa týka výšky, cena je priamo závislá od celkových nákladov, ktoré sú vyššie práve kvôli použitiu vodíkových článkov. Tie sa totiž náročne skladujú a rovnako môžu byť nebezpečné kvôli vysoko horľavej povahe, čo môže byť problém napríklad pri havárii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *