Zelené ŠPZ

Zelené ŠPZ

ŠPZ (štátna poznávacia značka) alebo EČV (evidentné číslo vozidla) predstavuje jedinečné číslo, ktoré má na Slovensku pridelené každé vozidlo, ktoré prešlo evidenciou. Bez neho prakticky auto nemôže jazdiť a označuje sa za nepojazdné po cestných komunikáciách. Známa tabuľka pripevnená v prednej aj zadnej časti vozidla Vám umožňuje využívať cestné komunikácie, pričom ju vydáva okresný dopravný inšpektorát policajného zboru SR. Ako je to so štátnou poznávacou značkou pre elektromobily? Ako získať zelenú ŠPZ a aké sú jej výhody na Slovensku a v zahraničí?

Zelené ŠPZ pre elektromobily

Zelené ŠPZ sa v súčasnosti považujú za doménu elektromobilov a hybridov, pretože sa dajú vystaviť len pre tieto typy vozidiel. Ich význam spočíva predovšetkým v rozlišovacej funkcii a rovnako má aj slúžiť ako propagácia elektromobility na Slovensku. Takéto ŠPZ sa dajú vystaviť len pre batériové elektrické automobily a plug-in hybridy. Takéto poznávacie znamenie v podobe zelenej štátnej poznávacej značky však nie je pri vozidle automatické a treba oň požiadať. Ako na to a čo od toho čakať?

zdroj: https://www.mhsr.sk/press/navrh-na-zelene-spz-ky-pre-elektromobily-putuje-do-nr-sr

Žiadosť o zelenú štátnu poznávaciu značku

Zelenú ŠPZ môžu získať len elektromobily a plug-in hybridy. Je pritom dostupná len pre verzie, ktoré kombinujú benzínový, naftový pohon alebo LPG s elektrickým plug-in pohonom. V prípade, že disponujete takýmto vozidlom, môžete si požiadať o zelenú ŠPZ. Za klasickú evidenciu si zaplatíte 33€, pričom za pridelenie zelenej EČV si priplatíte ešte ďalších 33€. Dokopy vás teda zelená ŠPZ bude stáť 66€. Rovnako však môžete požiadať aj o vytvorenie vlastnej ŠPZ v zelenej verzii za vyšší poplatok, konkrétne 165,50€.

Výhody pre zelených

elektromobily

Čo sa týka zelených ŠPZ, na Slovensku zatiaľ nie sú pre používateľov týchto doplnkov vozidla žiadne benefity. Slovensko totiž síce má od roku 2017 možnosť realizovať a tvoriť nízko emisné zóny, avšak zatiaľ sa tak neudialo. Množstvo výhod však získate s takýmito ŠPZ v zahraničí – napríklad v Rakúsku si na niektorých diaľniciach môžete užívať jazdu bez obmedzení oproti vozidlám so spaľovaním fosílnych palív. Dôvodom je, že sa v týchto zónach znižuje rýchlosť práve kvôli emisiám, ktoré elektromobily neprodukujú.

Rovnako v Česku si môžu vlastníci elektromobilov užívať diaľnice zadarmo, pričom sa však majitelia elektromobilov musia vopred zaregistrovať na stránkach Edalnice.cz. Nízkoemisné zóny sú veľmi typickým symbolom vyspelých a tiež aj veľmi zaľudnených miest. V týchto zónach sa totiž dbá na elimináciu množstva emisií, ktoré sa hromadia nadmerným využívaním automobilov. V takýchto zónach máte so zelenou ŠPZ vstup voľný a môžete sa tak jednoducho dostať kamkoľvek potrebujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *