Nabíjacie stanice pre elektromobily

Nabíjacie stanice pre elektromobily

Nabíjacie stanice pre elektromobily predstavujú základ možnosti vybudovania takejto spôsoby prepravy v danej krajine. Bez ich vybudovania totiž sa totiž nedá elektromobily plnohodnotne využívať. Aj keď je možné takéto vozidlá nabíjať aj z domácich zdrojov (konkrétne z 230 V zásuvky), väčšinou je to možné len pre ľudí, ktorí bývajú v rodinných domoch. Zároveň ide aj pomerne drahú záležitosť závisiacu od vašej tarify. Na dlhšie cestovanie, ale aj pre výhodnejšie nabíjanie predstavuje nevyhnutnosť zabezpečenia hustej siete nabíjacích staníc pre elektromobily.

Wallboxy

Domáce nabíjanie predstavuje populárnu formu nabíjania, pretože ide o pohodlnú formu pre bežné používanie vozidla. Maximálny výkon pre nabíjanie elektromobilu je 2,2 až 2,4 kW – tým sa za zabraňuje prehriatiu a požiaru. Pri používaní trojfázových zásuviek sa vyžaduje využívať káble alebo redukcie, ktoré navyše nemusia byť súčasťou výbavy vášho vozidla.

wallbox
zdroj: https://www.nay.sk/webasto-wallbox-pure-11kw-nabijacia-stanica

Pre domáce nabíjanie je preto ideálnou voľbou takzvaný wallbox. Wallbox obsahuje potrebnú elektroniku, ktorá zaručuje správny výkon napájania. Wallboxy pritom majú funkciu, že dokážu poskytovať výkon až 43 kW. V takomto prípade je ale samozrejmé, že si v dosť veľkej miere priplatíte za elektrinu, preto sú omnoho populárnejšie wallboxy s výkonom do 22 kW. Pri nabíjaní na takejto domácej nabíjacej stanici by sa malo vozidlo nabiť už za 2 a pol hodiny, pričom však závisí aj od konkrétneho vozidla.

Dôležité je tiež poznamenať, že batérie elektromobilu potrebujú na nabíjanie jednosmerný prúd, o ktorý sa postará vstavaná nabíjačka. V tomto prípade je dôležité dbať na výkon, pretože vstavané nabíjačky, pri ktorých je tiež potrebné zohľadňovať výkon wallboxu. A totiž vstavaná nabíjačka nedokáže využiť vyšší výkon, zakúpenie takéhoto produktu bude pre vás zbytočné. Pre rýchle nabíjanie v domácich priestoroch môžete rovnako zvoliť aj rýchlonabíjačky, ktoré dokážu dobiť batériu elektromobilu na 80% už zhruba za polhodinu.

Nabíjacie stanice ZSE Drive, GreenWay, ejoin

Nabíjanie prostredníctvom nabíjacích staníc ZSE Drive, GreenWay a ejoin je omnoho výhodnejšie pre registrovaných užívateľov. ZSE Drive si vyžaduje manipulačný poplatok za vydanie a doručenie registračnej karty, po príchode ktorej je nabíjanie omnoho lacnejšie. GreenWay stanice poskytujú možnosť hneď po registrácii do aplikácie využívať lepšie ceny. Ejoin vám zašlú mail s autorizačným kódom a tento kód má platnosť 10 dní. Následne je opäť možné využívať kartu tejto spoločnosti na nabíjanie.

Prostredníctvom všetkých týchto služieb nabíjanie prebieha priamo prostredníctvom aplikácie, ktorá slúži aj za platbu na nabíjanie. Registrovaný používateľ pritom neplatí žiadne mesačné poplatky, avšak existuje aj možnosť rôznych platených programov, ktoré napríklad umožňujú získať ešte výhodnejšie ceny za kWh. V tomto smere sa teda vyplatí obozretnosť a porovnávanie cenníkov jednotlivých poskytovateľov služieb.

🔌Pri využívaní mesačných programov vo forme paušálov môžete získať ceny výhodnejšie ako pri nabíjaní auta doma. Napríklad Vám poskytovateľ pri takomto programe poskytne cenu 10 centov za kWh, pričom bez predplatného je cena 20 centu za kWh.

Nabíjacie stanice pri obchodných reťazcoch

V roku 2022 sa počíta aj s výrazným zvýšením nabíjacích staníc dostupných v blízkosti supermarketov ako je Billa, Lidl, Kaufland, či Tesco. Kaufland už v súčasnosti disponuje viacerými nabíjacími stanicami v Bratislave, Trnave, Prešove, Ilave a Šamoríne. Lidl má dostupných 10 verejne prístupných nabíjacích staníc. Tesco disponuje tiež viacerými stanicami, pričom všetky tieto obchodné reťazce avizujú rozširovanie kapacít takýchto nabíjacích staníc.

Tesla Supercharger

Tesla Supercharger patrí medzi najmodernejšie a najvýkonnejšie nabíjacie stanice na svete, ktoré majú vo svete široké zastúpenie predovšetkým na najvyťaženejších dopravných uzloch. O stave nabitia informuje priamo vodiča prostredníctvom mobilnej aplikácie. Tieto stanice nabíjajú jednosmerným prúdom DC – ukladajú teda energiu priamo do článkov batérie. Vďaka tomuto benefitu sa výrazne skracuje nabíjací čas a tieto stanice pracujú s počiatočným napätím až 480 W.

🔌Rýchlosť nabíjania pre tieto nabíjacie stanice sa uvádza 270 km za pol hodinu, pričom z dôvodu bezpečnosti sa po nabíjaní na 80% rýchlosť nabíjania zníži. Niektoré takéto stanice majú dokonca zdroj napájania zo solárnych panelov, umiestnených priamo na streche stanice.

tesla supercharger
zdroj: https://zive.aktuality.sk/clanok/66yv016/tesla-chysta-v-usa-prve-nabijacky-supercharger-na-ktore-sa-pripoja-aj-auta-inych-znaciek/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *