Tesla Model X

Tesla Model X

Tesla Model X predstavuje moderné SUV elektrické vozidlo, ktoré vyrába spoločnosť Tesla. Prvýkrát uzrel svetlo sveta tento model v roku 2012. Spoločnosť Tesla ako taká je v poslednej dobe ťahúňom v oblasti elektromobility a ponúka širokospektrálne funkcie a možnosti nielen pri takýchto typoch vozidiel. Všetky verzie sú dostupné vo verzii 4×4 takže okrem dizajnového prevedenia disponujú aj praktickou funkčnosťou aj v náročnejšom teréne. Aké sú charakteristiky tohto vozidla?

Základná charakteristika Modelu X

Tesla Model X
zdroj: https://www.elonx.cz/encyklopedie-tesly-tesla-model-x/

Čo sa týka vzhľadu tohto vozidla, na prvý pohľad vyzerá ako väčšie SUV. Dizajnové prevedenie je minimalistické, no napriek tomu nesmierne príjemné. Disponuje viacerými zaujímavými funkciami, ktoré ho odlišujú od klasických áut na spaľovací motor. V prvom rade ide o elektromobil, ktorý v súčasnosti patrí medzi top zelené alternatívy pri využívaní cestnej dopravy.

Okrem iného však disponuje aj zaujímavými, hore sa vyklápajúcimi dverami, ktoré spájajú luxus a extravaganciu. Rovnako môže pomerne veľmi zaujať aj výkon tohto vozidla, ktorý sa pokojne môže porovnávať so športovými vozidlami vysokej kvality. Ide teda o elektromobil, ktorý búra všetky mýty o nedostatočnom výkone, či nezaujímavom prevedení.

Cena tohto vozidla je 76 100 € za základnú verziu. Za najvýkonnejšiu verziu s množstvom doplnkových funkcií zaplatíte 131 050 €.

Futuristické funkcie aj pre najnáročnejších

Tesla Model X sa v súčasnosti predáva rovnako vo verzii 5,6 aj 7 miestnej. Z prvotriednych funkcií, ktoré ocenia nielen milovníci šoférovania, ale aj bežní používatelia spomenieme napríklad funkciu autopilota. Táto funkcia prináša pri bežnom šoférovaní asistenčné služby – napríklad asistencia pri parkovaní, adaptívny tempomat alebo napríklad aj samočinné riadenie vozidla. Za tieto služby je však potrebné si priplatiť, no treba tiež dbať na to, že funkcia autopilot je pomerne nová a využívať ju bezpečne.

https://youtube.com/watch?v=0NtdZNWUBik

Ak sa už teraz cítite ako vo futurame, s týmto iba začíname. Medzi ďalšie skvelé funkcie Tesla Model X patrí napríklad aj ovládanie prostredníctvo vášho mobilného telefónu. Prakticky to znamená, že pokiaľ potrebujete, dokážete autu prikázať aby vycúvalo, zaparkovalo. Na využívanie tejto funkcie je potrebná synchronizácia – musíte autorizovať aplikáciu s kľúčom od mobilu a pri ovládaní vozidla aplikáciou je potrebné mať kľúč v dosahu.

Záruka na toto vozidlo je poskytnutá na 4 roky s obmedzením na 80 000 kilometrov.

Medzi ďalšie funkcie, ktoré určite stoja za spomenutie patrí napríklad funkcia Always on Max Temp Control, ktorá udržiava teplotu vozidla pri vypnutom motore pod teplotou 40°C. Elektromobil Tesla Model X zároveň dokáže priamo počas jazdy meniť vzduchové pruženie vzhľadom na podmienky, čím upravuje a zlepšuje jazdné vlastnosti. HEPA filter zabezpečuje, že do vozidla nie sú prinášané žiadne vírusy, baktérie, alergény, či splodiny. Napríklad pri jazde v kolóne sa do vášho vozidla môže dostať toľko splodín, že do vážne môže ohroziť vaše zdravie.

Tesla Model X interiér
zdroj: https://carbuzz.com/cars/tesla/model-x/2022/photos-interior

Praktickosť nadovšetko – Tesla Model X a jeho účelné komponenty

Praktické využitie je pre modely Tesla základom. Aj preto Model X disponuje elektricky vysúvateľným ťažným zariadením. Účelnosť a praktickosť sa prejavuje pri tomto modeli aj v detailoch. Napríklad trysky pri čistení okien sú umiestnené priamo na stieračoch, aby došlo čo k najlepšiemu a najrovnomernejšiemu vyčisteniu. V minulosti Model X disponoval aj automaticky vysúvateľným spojlerom, ktorý ale v súčasnosti pri nových verziách nie je zabudovaný. Firma neustále produkt vylepšuje a odstraňuje komponenty, ktoré nemajú využitie a naopak zlepšuje tie, ktoré si získali popularitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *